چوب مسواک، میراث فراموش شده معصومین

درخت مسواک، چوج (نام علمی: Salvadora persica)، شناخته می‌شود، اراک (به عربی: الأراک)، (به هندی: پیلو)، درختی است همیشه سبز که از چوب آن مسواک می‌سازند.

ارتفاع درخت اراک بین دو تا پنج متر است. شاخه‌های آن باریک و گرد، و برگ‌های آن به خاطر وجود مادهٔ روغنی سبز رنگ، درخشان است، و شیره‌ای به رنگ زرد مایل به سبز روشن از آن خارج می‌شود. از گل آن میوه‌ای شبیه به گیلاس بدست می‌آید که به صورت خوشه و خوردنی است.

تحقیقات اخیر بر این نکته تأکید دارد که مسواک سبز از چوب اراک حاوی مقدار زیادی ماده تیز مزه است، این ماده ضد عفونی کننده و پاک کننده و باعث جلوگیری از خون ریزی لثه و تقویت آن می شود.
۲ – تحقیقات وجود ماده ای تیز به نام “سنجرین با بوی تند و مزه ای تیز در مسواک را اثبات کردند، این ماده به کشتن باکتری ها کمک می کند.
۳ –دکتر طارق الخوری بر وجود کلراید همراه با سیلیکا تأکید دارد، این ها موادی است که باعث سفیدی دندان ها می شود، این ماده چسبناک میناء را می پوشاند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.
۴ – هم چنین وجود ” ۳ میتل آمین باعث بهبود زخم های لثه و رشد سالم آن می شود. این ماده پاک کننده، باعث اصلاح و کاهش شاخص هیدروژنی حفره دهانی، که به صورت ” غیر مستقیم ” در رشد میکروبی دهان مؤثر است، می شود. هم چنین محققان مقداری مواد ضد تورم در این چوب کشف کردند.
۵ – هم چنین بعد از آزمایش بسیار در ترکیب شیمیایی چوب اراک و استخراج ترکیب و بررسی ارزش دارویی آن متوجه شدند که در چوب اراک مقدار زیادی عنصر فلورین وجود دارد، این ماده باعث صلابت و استحکام دندان ها و نیز جلوگیری از تأثیر اسیدها برای جلوگیری از پوسیدگی، می شود، کار بزرگ تر فلورین در مرحله شکل گیری و نمو دندان ها آشکار می گردد.
۶ – غیر از عنصر فلورین، مقداری  عنصر کلر نیز در چوب اراک یافت می شود، که رنگ بد دندان ها را از بین می برد و هم چنین ماده سیلیکا که نقش آن در محافظت از سفیدی دندان ها را فهمیدیم، نیز در چوب اراک وجود دارد.
۷ –ماده معروف به” سیلیس ” به نسبت ۴% در چوب اراک یافت می شود، این ماده لایه پلاک را از سطح دندان ها دور کرده و حذف می کند.
۸ – ماده “بی کربنات سدیم” را هم از یاد نمی بریم، گروه معالجه دندان، در انجمن دندان پزشکان آمریکا بر نقش این ماده در معالجه و بهبود دندان ها تأکید می کنند.[۳۲] ۹ –دانشمندان  در چوب اراک ماده ای به نام ” سیلفا یوریا ” یافتند که باعث ممانعت از سوراخ شدن و پوسیدگی دندان و به دنبال آن جلوگیری از تشکیل مرکز و حفره چرکی در دندان می شود. (توضیح آن قبلاً گذشت.)
۱۰ – تجزیه چوب اراک وجود مقداری از اسید انیسیک، که به دفع خلط از سینه کمک می کند، را اثبات کرد. علاوه بر آن مقداری اسید اسکوربیک و ماده سیتوسیترول نیز در ان چوب وجود دارد، این دو ماده باعث تقویت شریان های خونی غذارسان به لثه، می شوند.

۱۱ – در چوب اراک به میزان ۱% مواد خوشبو کننده روغنی یافت می شود که دهان را با عطر خود خوشبو می کنند.
۱۲ – هم چنین محققان، در چوب اراک ماده ای به نام ” انثرالیتون ” یافتند که در تقویت اشتهاء غذا خوردن و هم چنین در تنظیم حرکت روده ها مفید است.

 

 

 

نقل از مجله طب اسلامی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =